top of page
Search
  • Writer's pictureאבי עורי

שיחות עם ד"ר אלון קפלן

Updated: May 31, 2021

ב- 20 באפריל 2021 התפרסמה כרשימה של עו"ד אלון קפלן ב"הארץ": "ההיסטוריה של הלומי קרב לא חשובה". ברשימה הוא מגיב לסיפור העצוב של הלום הקרב איציק סעידיאן מקרב שג'עייה במבצע "צוק איתן", ששרף את עצמו כמחאה על הטיפול הכושל בו ע"י אגף השיקום במשרד הביטחון. דבריו של אלון קפלן מציינים עובדה פשוטה וברורה: גם אם חייל סבל ממצוקה כלשהי לפני גיוסו, העובדה שגויס לתפקיד קרבי, ושלקה בתגובת-קרב קשה בעת הלחימה, מספיקה כדי להכיר בו באופן מלא ולטפל בו בהתאם.

הזדהיתי עם כל שורה של אלון. ואז נזכרתי שהשם: אלון קפלן מוכר לי. היה לי חוקר בשם זה במתקן "החלמה וחקירות" בבית ההבראה 'מבטחים' בזיכרון יעקב, בשנת 1973 לאחר השיבה הביתה מהשבי המצרי במלחמת יום הכיפורים.

אני ביום חזרתי מהשבי המצרי 19.11.1973

אולי זה אותו אדם? מדוע זכרתי את שמו אחרי המפגש היחידי עמו בסוף נובמבר 1973? הייתי מוכרח לדעת אם זה אותו אדם. איתרתי את משרדו בתל אביב. המזכירה לא ידעה אם האדם שאני מחפש אכן פרסם מאמר באותו יום. "השאר בבקשה מספר טלפון והוא ישוב אליך" אמרה. לא עברו מספר דקות, ואלון מצלצל. "בטח שזה אני, אבי, ואתה לא היחידי שצלצל אלי לאחר פרסום הכתבה". וכך התפתחה שיחה ארוכה, כשאנו משלימים זה לזה, בראשי פרקים, זיכרונות רחוקים.

אני במתקן 'ההחלמה' בזיכרון יעקב העניין הוא, שזכרתי שאלון נמנה עם צוות החוקרים בזיכרון יעקב, לא בגלל החקירה, אלא בגלל סיפורו האישי. זכרתי שסיפר לי אז במהלך החקירה, שהיה לו סיפור מרתק ממש יומיים לפני סוף מלחמת יום-כיפור. מאוחר יותר הסיפור התפרסם בשבועון צה"ל "במחנה".

ב- 22 באוקטובר, נסעו ארבעה חיילי מילואים בג'יפ, במשימה כלשהי וחצו את התעלה לגדה המערבית לאזור המצרי הכבוש בידינו. בדרך חזרה, לאחר שחצו שוב את הגשר בדרכם לבסיסם שהיה מרוחק 100 ק"מ מהתעלה, הם טעו בניווט והגיעו למתחם שהיה עדיין בידי המצרים, כאמור בגדה המזרחית של התעלה. הם ניצלו ממתחי אש אדירים שנחתו עליהם, נטשו את הרכב, ולאחר שעה ארוכה של התחפרות וניסיונות לברוח נישבו שלושה מהם והרביעי, נהג הג'יפ הצליח להימלט ולהגיע לכוחותינו. לאחר שניצלו מהאש שנורתה עליהם, שיחק להם שוב מזלם כשהקצין האחראי שם ידע עברית, ומנע לפחות חלק מהתעללות החיילים המצרים בשבויים הישראליים. הם שהו בידי המצרים כשש שעות. יחד עם שוביהם המצרים הם חצו את האגם המר בסירה, ובצד השני, היה 'תורם' של המצרים לטעות, והם נכנסו למתחם בו היו ישראלים. החושך שירד גרם לבלבול, ועד שצעקות השבויים הישראלים בעברית הגיעו לאוזני הישראלים מסביב, ניתח מטר נק"ל על הרכב. השובים הפכו לשבויים ואילו הישראלים שוחררו. אלון קפלן נפגע מרסיסים וקליע בגבו. כל השלושה הועברו לבית החולים "אסף הרופא", טופלו וחזרו הביתה.

אלון סיפר לי כעת שלמעשה, המשיך בשירות המילואים שלו כאשר הוצב בזיכרון יעקב. היה צורך להחליף תחבושות בגבו ובמקביל, התבקש לשרת בצוות החוקרים שלנו. כך שהה אלון עמנו מספר ימים במתקן 'ההחלמה', ומן הסתם בעקבות ניסיונו, הקצר אמנם, כשבוי, הבין טוב יותר את אלה שנחקרו על ידו. כזכור, השהות הכפויה במתקן ההבראה והחקירות בזיכרון יעקב, הותיר צלקות נפשיות אצל שבויים רבים, שחלקם אף התבטא בפומבי, שהחקירות בזיכרון יעקב היו קשות יותר מהחקירות במצרים... וזה נושא לרשימה אחרת.

דר' דני מן חברי, שנשבה במעוז בתעלה, ואני (בתמונה העליונה) דני מן, אני וחברים נוספים במתקן 'ההחלמה' בזיכרון יעקב. עובדה מדהימה הקשורה לאלון קפלן, שעוד לפני מלחמת יום כיפור, הוא נדרש לעדכן ולחבר מעין דף הדרכה לחייל צה"ל שייפול בשבי...

אך גילינו שיש עוד דברים הקושרים בינינו. אשתו הייתה גננת בשכונת קרית קריניצי ברמת גן, בה התגוררנו בין 1981 ועד 1997. אך בתנו הצעירה הלכה לגן ילדים אחר. השופטת (בדימוס) ציפי ברון, סדרה לו מקום בסטאז' בעת שסיים את לימודי המשפטים. אני מכיר מקרוב את כבוד השופטת מאז 1974.

יש לו קשר עם ידידנו פרופ' (למשפטים) עמוס שפירא. הוא גם זכר שקרין בת זוגי היא בתו של עו"ד דר' אדוארד קוסוי... לא ייאמן.

דר' אלון קפלן הוא עורך דין ונוטריון, LLM (ירושלים), PhD (ציריך). הוא בוגר האוניברסיטה העברית לתואר ראשון ושני במשפטים וד"ר למשפטים מאוניברסיטת ציריך, הוא חבר לשכות עורכי דין בישראל בפרנקפורט וניו יורק, וכן הוא הנשיא והמייסד של אגודת הנאמנים "סטפ ישראל".

בנוסף לעבודתו כעורך דין, אלון עוסק בהרצאות באקדמיה ובכנסים בינלאומיים, כיהן כמרצה בנושאי נאמנות במכללה האקדמית למנהל, במרכז הבינתחומי ובפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל אביב בה הרצה קורסים לתואר שני במשפטים.

דר' אלון קפלן אלון ערך וכתב ספרים על עשיית עסקים בישראל שהתפרסמו באנגלית ובגרמנית, ספר על דיני נאמנויות בינלאומיות (מהדורה חמישית) ושני ספרים על הנאמנות בישראל בשפה האנגלית, שתורגמו לעברית: "הנאמנות בישראל - הלכה למעשה".

במסגרת פעילותו כיועץ משפטי, עבודתו של אלון מתרכזת בנושאים של נאמנות בישראל ובעולם, העברה בין-דורית של נכסי משפחה, ייעוץ למשפחות בעלות עסקים, דיני צוואות וירושות ותכנון מס בינלאומי.

אלון חבר במועצת הנאמנים הבינלאומית של מכון וייצמן, חבר מועצת המנהלים שללשכת מסחר ישראל שוויץ וליכטנשטיין, וחבר מועצת הנאמנים של אגודת אימפקט (IMPACT!), המארגנת מלגות לחיילים יוצאי יחידות קרביות."

https://www.alonkaplan-law.com/?q=he/our-team/%D7%90%D7%9C%D7%95%D7%9F-%D7%A7%D7%A4%D7%9C%D7%9Fאלון קפלן ואני בשבוע שעבר, סוף חודש מאי 2021

25 views0 comments

Recent Posts

See All

コメント


bottom of page