top of page
Search
  • Writer's pictureאבי עורי

סיפור על כוכב, אביר הממלכה, טוב-לב ופדופיל כפייתי

Updated: Jul 5, 2021

המרכז לשיקום נפגעי חוט השדרה בעיירה סטוק מנדוויל STOKE MANDEVILLE בחבל BUCKINGHAMSHIRE באנגליה, כשעה נסיעה מלונדון, הפך לשם דבר בעולם השיקום, מאז שהפליט היהודי מברסלאו (היום וורוצלב), לימים פרופ' סר לודוויג גוטמן GUTTMANN ייסד אותו בשנת 1944 בעיצומה של מלחמת העולם השנייה.

(מתוך: טוויטר) המערך הטיפולי של גוטמן, הפך למודל בקנה מידה עולמי לטיפול ולשיקום נפגעי חוט השדרה. בשנת 1948, פתח גוטמן, בצמוד לביה"ח שצריפיו שרתו עוד את נפגעי מלחמת העולם הראשונה, מתקן אולימפי שאירח את משחקי ספורט הנכים. ישראל הייתה בין המדינות הראשונות שהשתתפה באירועי הספורט שם.

(מתוך אתר: NEWSROOM POST)

זה היה ברור למורי ורבי פרופ' רפי רוזין (1936-1985) שעלי להשתלם באותו מרכז. את סר לודוויג (1899-1980) הכרתי עוד בביקורו בארץ (1976) וגם בעת ששימשתי רופא נבחרות ספורט הנכים מישראל למשחקים הפאראלימפים (בין השנים 1977 - 1992).

1976 בתל השומר. מימין לשמאל: אבי עורי, פרופ' רפי רוזין, סר לודוויג גוטמן, והאורולוג ד"ר מאיר מלצר.

בביתו של סר לודוויג גוטמן, עם מזכירתו גב' ג'ואן סקרוטון 1979 STOKE MANDEVILLE בשנת 1979 נשלחתי לעבוד במשך חצי שנה כ- SENIOR REGISRAAR במרכז האנגלי. סר לודוויג היה כבר גמלאי וותיק, אך הזמינני תכופות ללשכתו באצטדיון, או לביתו, כדי "להדריכני ולתת לי קווים מנחים" לחיי המקצועיים העתידיים. הוא הצטער מאוד שלא נשארתי לתקופה נוספת במרכז האנגלי, ואחרי חצי שנה, המשכתי במסע ההשתלמות שלי במרכז לשיקום נפגעי-מוח בניו יורק. אתמול, 3 ביולי, יום הולדתו ה- 122 של גוטמן, כיבד אתר GOOGLE את זכרו ופועלו של גוטמן בספורט הנכים בעיצוב דודל מיוחד.

מתוך אתר GOOGLE

לא אלאה אתכם בכל חוויותיי לאורך אותה חצי שנה בסטוק מנדוויל. למדתי הרבה, נסעתי עם בכירי המרכז להרצאות ב"מכה" של הניאורולוגיה האנגלית ב QUEEN SQUARE ועוד ועוד.

אך רציתי לספר הפעם על אדם, שביקר באופן קבוע, בכול יום רביעי, את הנכים המאושפזים, ובמיוחד את הילדים המשותקים בסטוק מנדוויל. היה זה איש בית השידור הבריטי ה- BBC ג'ימי סאוויל SAVILE. הוא היה אז סלב אנגלי, DJ, מגיש תוכניות בידור: Top of the Pops, Jim'll Fix It. הוא נסע במכוניות פאר מתוצרת רולס רויס, סיגר תקוע בפיו, משקפים צבעוניים, שיער לבן מחומצן, תכשיטי זהב, חד לשון ותמיד משעשע את הנכים.

(מתוך אתר: THE OLDIE) ג'ימי סאוויל קיבל תואר אבירות מהמלכה בשנת 2005.

באחד מביקוריו בסטוק מאנדוויל, המליצו המזכירות של מרכז השיקום, שאוצג לפניו. ואכן נפגשנו, והוא שמח לשוחח עמי על עבודתו במכרות כנער (בווין כאיש ה- TRADE UNIONS, יזם את עבודת הנערים בעת מלחמת העולם השנייה), על פגיעתו בעת עבודתו בעמוד השדרה, החלמתו מהפגיעה, פועלו למען הנכים, על ביקורו בישראל ועוד.

(מתוך: THE LIFE OF JIMMY SAVILE - CNN) לפתע הוא החל לפלוט משפטים באידיש. כאשר אמרתי לו שאיני מבין מלה, תהה: הרי הוא, כאנגלי יליד לידס, יודע אידיש בסיסית מהיהודים שהכירם בעירו, ואני כיהודי מישראל לא יודע? טוב, הסברתי לו שהשפה העברית היא השלטת בארץ ולא האידיש.

עוד ששהיתי במרכז האנגלי, החל סאוויל באיסוף כספים למען הקמת מרכז שיקום מודרני וגדול במקום הצריפים הישנים שהזכירו לי את צריפי תל השומר. הוא אסף מיליוני לירות שטרלינג ואכן המרכז החדש הוקם. על הדרך בין לונדון לאוקספורד.

ההלם היה ענק כאשר נודע שמשטרת אנגליה אספה בין 2007 ל- 2009 עדויות רבות שהצביעו על ג'ימי סאוויל כפדופיל כפייתי. מאות נשים ואפילו מספר גברים, הגיעו עם תלונות שסאוויל התעלל בהם מינית כשהיו ילדים. התביעה חששה להתעמת עם הידוען הפופולרי כול כך. תדמיתו הייתה חביבה, אהודה, וחביב על בית המלוכה. השמועות סבבו במשך שנים אך הממסד מיאן להעמידו לדין. סאוויל התיידד עם אנשי משטרה וסלבריטאים רבים. "לפתע" נודע שהוא אף התעלל בילדים מאושפזים בלידס ואפילו בבנות משפחתו. עוד בשנת 1974 הוא פרסם ספר שבו התוודה על העדפותיו המיניות. היה לו פרסום אדיר. גם האפיפיור פאולוס השני העניק לו תואר כבוד. אישיותו האקסצנטרית כבשה את מסכי הטלוויזיה ואת לבם של מיליוני צופים.

לפני שסטיותיו והתעללויותיו התפרסמו, הוא קיבל כאמור את תואר האבירות מהמלכה. ביקשתי ממזכירות המחלקה בה עבדתי, למסור לו את איחולי. הוא ענה לי שאכן זוכר היטב אותי ואת שיחותינו . הוא חתם על המכתב כ SIR JAMES כמובן.

חבל רק שפשעיו התפרסמו אחרי מותו. הזעזוע שעברה החברה הבריטית היה גדול. בתי החולים שזכו לתרומות אדירות עקב פעילותו לטובתם, מספר רב של גופים ציבוריים (גם יהודיים) ורופאים רבים שזכו למלגות דרכו, רק יכלו לספוק ידיים. חלק אף פיזרו כספים שהצטברו תודות לו לגופים נצרכים אחרים.

ג'ימי סאוויל נפטר בשנת 2011 בגיל 85. הוא לא נישא מעולם.

4000 בני אדם הלכו אחר ארונו. ה- BBC ומשרד הבריאות הבריטי NHS הואשמו בהסתרת העובדות הקשות לאורך השנים. חלק מתאריו נשללו, חלק התבטלו עם מותו, וכך, כמו שאומר הפתגם הלטיני, חלפה לה תהילת עולם.

44 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page