top of page
Search
  • Writer's pictureאבי עורי

מחשבות וזיכרונות על נוף וחוף בנתניה

אי אפשר לתאר את ילדותי בנתניה הקטנה, בלי לתאר את חוף הים, גבעות הכורכר, את פרחי נר הלילה החופי, החצב וחבצלת החוף, שדות נרקיסים וכלניות, גן -המלך, 'הרי גרינטל', דוכני הפלאפל והתירס, בתי הקולנוע, 'חולות טוברוק', 'בית ראשיד' באום-חאלד, 'מחנה דורה' , מלון עדן ו'קפה זמיר' (עם תמונת בחורה הנוגעת עם אצבעה בשפתיה, ומתחתיה כתוב: "סייג לחכמה -שתיקה!"), נחל אלכסנדר, חופי בית ינאי ומכמורת ועוד ועוד.

פרחי נר הלילה החופי המרהיבים ש'כבשו' את גבעות הכורכר שמעל חופי הים של נתניה

הורי הגיעו לנתניה בשנת 1945, ואני נולדתי בתש"ח 1948. עם קום המדינה, נתניה הפכה ממושבה לעיר (העיר הראשונה שזכתה למעמד הזה לאחר הכרזת העצמאות). בעת הטיולים הרגליים עם הורי ברחבי העיר וחופיה, דאגו לספר לי, באלו בתי מלון ובתי קפה נהגו האנגלים לשהות בתקופת המנדט הבריטי בארץ. 'גן-ורד' היה בית קפה, בר-מסעדה עם מוסיקה, הופעות וריקודים, והיה ממוקם מזרחה לבתי הקולנוע 'סטודיו' ו'אסתר' . מבית הקפה רימון ברחוב הרברט סמואל (היום רחוב שמואל הנציב), חטפו אנשי האצ"ל ביולי 1947 את שני הסרג'נטים הבריטים שמצאו את מותם בחורשות אביחיל.

אבי סיפר לי בעמדנו ליד עמוד בטון גבוה (מעין 'אובליסק' צנוע) בכיכר עצמאות, שהנציח את הנציב העליון האהוד הגנרל סר ארתור ווקופ ( Arthur Wauchop), ש'ההגנה' הציבה בראש העמוד נורה שאותתה לאניות המעפילים באם אפשר להתקרב לחוף או שהדבר מסוכן. כיכר עצמאות היא כיכר מרכזית בעיר. היא הוקמה בשנת 1939 ונקראה בתחילה 'כיכר ווקופ' על שם הנציב העליון הבריטי. עם הקמת המדינה, שונה שמה של הכיכר ל'כיכר עצמאות', ו 'כיכר פוט' הייתה ל 'כיכר ציון' בה שכן מלון 'עדן' ובקרבתה קולנוע 'שרון'.

כיכר ציון בשנות ה-40 וה-50

כיכר ציון בשנות ה-60 בסמוך לכיכר העצמאות שוכן קולנוע 'אסתר' ששימש בעבר את תושבי העיר כאולם נשפים, אך מעטים ידעו שבמרתפי בית הקולנוע היה 'סליק' תחמושת של 'ההגנה' ובתקופת ההעפלה הבלתי לגאלית, הוסתרו בו מעפילים רבים שזה עתה הורדו מאנייתם בחופי נתניה והובאו לכאן עד יעבור זעם.

עיון בעיתונות של תקופת המנדט מראה שנתניה, על חופיה ובתי הקפה שלה, הייתה אתר פופולארי בעיני האנגלים, והם אף הקימו כמה בסיסים חשובים של הצבא בקרבת העיר (בית ליד, כפר יונה, מחנה דורה).

הירידה לחוף הים מכיכר עצמאות

כעוסק בהיסטוריה של הרפואה, התברר לי לפני מספר שנים, שמגלה הטיפול בהרעלת נחושת (ב- 1950) , דר' וולש JOHN M. WALSHE עדיין פעיל אקדמית בגיל 98 ! התחלתי להתכתב עמו, ובאחד מהמכתבים כתב לי, שהוא שרת כחייל בצבא הבריטי בנתניה בשנת 1946. הוא זכר שאחד מתפקידיו היה לאתר חיילים בריטים שיכורים בחוף ולהחזירם לבסיסם. יש לציין שלפני שניסה את התרופה על חולים, הוא בלע את התרופה החדשה כדי להוכיח את תקינותה ואי רעילותה...

דר' ג'ון מ. וולש

היה קפה/גן בשם: 'ריביירה', בפינת הרחובות ירושלים, סמילנסקי ובן יהודה, ובמרכזו היה בית קפה/מסעדה עם במה להופעות, מגרש טניס ו 'מיני גולף'.


(מאוספו של בני עורי)

לקוראים שלא מבני נתניה, אני חייב להבהיר מספר מושגים שהזכרתי:

'הרי גרינטל', לא היו כמובן 'הרים' אלא גבעות כורכר בדרום העיר, הקרובים לים. בגבעות אלו נערכו פעולות הצופים וגדנ"ע, ואף מסעות הגדרת צמחים בעת הלימודים בביה"ס התיכון ע"ש דר' שאול טשרניחובסקי. קצת דרומה לאותו שטח התנוסס מגדל מים. מי היה גרינטל? ובכן בסמוך לגבעות הכורכר בנה לו את ביתו רופא בשם ארנסט מרדכי גרינטל שנולד בשנת 1892 בגרמניה, למד רפואה בפרייבורג, שרת כרופא במלחמת העולם הראשונה, והתמחה ברפואת אף-אוזן-וגרון. לאחר עליית הנאצים לשלטון בגרמניה בשנת 1933, הוא עלה עם אשתו לארץ ישראל. הבית המבודד חובר לרשת החשמל רק לאחר 15 שנה. הבית שימש עמדת ההגנה ומחסן נשק. דר' גרינטל עבד כרופא וכפרדסן, והתפרסם גם כצייר ופסנתרן חובב. הוא נפטר בשנת 1970.

בצידה המזרחי של העיר היה כפר ערבי בשם אום חאלד ובית המוכתר, בית ראשיד, שימש לאחר קום המדינה את צה"ל. בהעדר טלפונים, אבי היה שולח ע"י אותי לבית-ראשיד בעת שהיה צורך לאשר כתובות ליחידת המילואים שלו.

אך גולת הכותרת היה מקום קסום בשם 'גן-המלך'. ממש גן קסום ואולי הגן היחידי שהיה בנתניה עד קום המדינה: בריכות דגי נוי קטנות ונחבאות, שבילים מעוקלים, עליות ומורדות, מחבואים, דשאים ואמפיתאטרון. מגן המלך נשארו לי הרבה זיכרונות נחמדים.

בן דודי האהוב אלכס לוין ז"ל (מימין) ואני ב'גן המלך בתחילת שנות ה-50 'גן המלך' נחנך ע"י הנציב העליון הרביעי בארץ ישראל סר ארתור גרנפל ווקופ לכבוד הכתרת הנסיך אלברט כמלך ג'ורג' השישי באנגליה, לאחר שאחיו אדוארד ויתר על המלוכה והעדיף לשאת לאישה את אהובתו וואליס סימפסון האמריקנית. הכתרתו של אלברט כמלך ג'ורג' השישי התקיימה בלונדון ב- 12 במאי 1937, ולכבוד ההכתרה, חנך הנציב העליון ווקופ את 'גן המלך' ושם הגן נשאר כך עד היום, כשאר במשך השנים הוא התרחב צפונה ודרומה בטיילת נהדרת.

האמפיתאטרון ב'גן המלך'

פינה ב'גן המלך' קראתי במספר מקומות, ואולי אף למדונו זאת במגמה הביולוגית בתיכון, שהצמחים הגדלים באזור חוף הים נאלצים להתמודד עם:

§ רוחות

§ חשיפת שורשים

§ כיסוי של חול

§ רסס מי ים מלוח

§ שחיקה מכאנית ע"י גרגרי החול

§ קרינה חוזרת של השמש מהחול הלבן

§ מחסור במים זמינים עקב חלחול מהיר


'גן המלך' בנתניה


163 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page