top of page
Search
  • Writer's pictureאבי עורי

מה משותף לסופר סומרסט מוהם, הרופא והפילנטרופ דר' תומאס ג'והן ברנרדו ולמיליונר סר הנרי וולקאם?

ספריו, סיפוריו ומחזותיו של וויליאם סומרסט מוהם (1874-1965) תופסים מקום חשוב בארון הספרים שלנו. לאורך חייו, סופר אנגלי מפורסם זה ראה ברכה כלכלית יפה לעמלו. אביו של הסופר, ניהל את העניינים המשפטיים של שגרירות ארצו בפריס, וויליאם נולד בתוככי בניין השגרירות. גם סבו של מוהם היה עו"ד מפורסם וכך גם אחיו של וויליאם. עם מותה המוקדם של אמו משחפת, נשלח וויליאם להמשך חינוכו לדודו איש הדת. החיים בבית ספרו בקנטרברי לא היו קלים: הוא לא אהד את הסביבה הדתית בבית, צרפתית הייתה שפתו הראשונה, גמגומו היה ניכר וקומתו הייתה נמוכה. בגיל 16 הוסכם שייסע להיידלברג ללמוד גרמנית, פילוסופיה, וספרות. בהיידלברג כתב את ספריו הראשונים וגם חווה את ניסיונו ההומוסקסואלי הראשון. שם גם נחשף לפילוסופיה הפסימית - ניהיליסטית של ארתור שופנהאואר. כאשר שב לבית דודו, כול בני המשפחה הניחו שימשיך במסורת המשפחה וילמד משפטים או אולי, ינסה להשתלב בממסד הדתי. אך שני הנושאים הללו נפסלו על ידו ובהשפעת רופא המשפחה, יצא ללמבט, לונדון, ללמוד רפואה בביה"ח סט. תומס. הפרט הביוגרפי הזה אולי לא ידוע למעריצי וקוראי מוהם.

סומרסט מוהם בשנת 1934 (מקור: ויקיפדיה. צילם: קארל ון וכטן)

סומרסט מוהם כתב ברציפות מגיל 15 וניסיונו כסטודנט לרפואה, העשיר אותו בחוויות וידע אנושיים רבים וגם הונצחו בספר: OF HUMAN BONDAGE שעובד לסרט, בפעם הראשונה (מתוך שלוש), בשנת 1934 בכיכובם של בטי דיוויס ולזלי הווארד.

כרזת הסרט OF HUMAN BONDAGE (מקור: אתר filmsite.org) אך לאחר הסמכתו כרופא, לא עסק ברפואה אלא ייחד את כול זמנו לכתיבה. ספריו ומחזותיו זכו להצלחות יפות. עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה, היה כבר מבוגר מלשרת בשדה הקרב ולכן התנדב לשרות האמבולנסים של הצלב האדום בצרפת, ביחידה שכללה סופרים ומשוררים אחרים. ספרו הכמעט אוטוביוגרפי "בכבלי אנוש" נכתב במהלך מלחמה. נאמר שהספר נכתב בהשפעת כתביו של שפינוזה. הנושא של מות נשים בעת בלידה, הוטמע בו עמוקות, והוא חוזר במספר רב של יצירותיו.

עוד פרק פחות ידוע בחייו של מוהם, נקשר דווקא לנשים ול... יהודים. למוהם היו ניסיונות רומנטיים עם מספר נשים. קשריו עם בתו של הרופא והפילנתרופ ממוצא יהודי תומס ג'והן ברנרדו BARNARDO, סירי וולקאם SYRIE WELLCOME הסתיימו בנישואים של השניים בשנת 1917.

סירי מוהם וולקאם ברנרדו (מקור: ויקיפדיה. צילם: ססיל ביטון)

סירי שנודעה כמעצבת פנים ידועה, הייתה נשואה אז להנרי וולקאם, המיליונר בעל חברת התרופות הידועה. למוהם ולסירי נולדה בת בשנת 1915 (לפני נישואיהם...): ליזה-מארי-וולקם, [הד לכך נמצא ביצירה: Liza of Lambeth. 'ליזה מלמבט']. הרומן בין מוהם לסירי גרר תביעת גירושין מצד הנרי, הבעל הנבגד.

כאן נכנס עוד פרק ידוע פחות בחייו של מוהם: בתיווכה של סירי, הוא 'מאותר' בידי שירות הריגול הבריטי ונשלח לשווייץ ואח"כ לרוסיה כמרגל. מוהם שלט בצרפתית, גרמנית ואנגלית כמובן. היה לו סיפור כיסוי מושלם: היותו סופר מפורסם, ומי יחשוד בסופר... סיפוריו על המרגל אשנדן, הם בבואה לניסיונו המקצועי האישי בעולם הריגול. יאן פלמינג טען שהושפע ממוהם בכותבו את סדרת ג'יימס בונד. נישואי מוהם וסירי לא החזיקו מעמד זמן רב עקב העובדה שהמשיך ביחסיו גם עם גברים ואף עקב נסיעותיו התכופות.

כריכת הספר שיצא בהוצאת זמורה בשנת 1992

רוב חייו בילה מוהם בחווילתו בריווירה הצרפתית, בדומה לגרהאם גרין, שכתב גם ספרי ריגול. סומרסט מוהם מת ב-וואווי בשוויץ.

סומרסט מוהם (מקור: אתר סימניה)

באנגליה השם 'ברנרדו' ידוע, ונדמה לי שבארצנו פחות.

ברנרדו הוא בהחלט לא שם אירי או אנגלי. אכן, אביו היה ממוצא יהודי ספרדי והיו לו בני משפחה בהמבורג ובוונציה. אמו הייתה אנגליה קוויקרית. האב נדד בעולם ולבסוף התיישב בדבלין והתאזרח שם.

תומאס נולד בשנת 1845 בדבלין. על ילדותו לא ידוע הרבה. במסגרת התנועה שנקראה Plymouth Bretren תנועה שמרנית אוונגלית נוצרית, לימד תקופה מסוימת ברובעים העניים של עירו. התנועה אמצה את התנ"ך כמקור הדתי והמסורתי יחיד לאמונתם.

בין המייסדים המיסיונרים האירים ב- 1827-8 היו רופאים: רופא השיניים אנטוני נוריס גרובס 1795 - 1853 שלמד תאולוגיה בקולג' השילוש הקדוש בדבלין, והרופא אדוארד קרונין 1801-1882.

בשנת 1886, עבר תומאס ברנרדו ללונדון ללמוד רפואה, וכוונתו הייתה, עם סיום לימודיו והסמכתו, לנסוע לסין כמיסיונר. את לונדון מצא ברנרדו באמצעה של המהפכה התעשייתית. מספר רב של עניים ובמיוחד ילדי עניים, גדשו את הרחובות. צ'ארלס דיקנס היטיב לתאר את המצוקה החברתית הזו. מגפת כולירה עשתה שמות באוכלוסיה המסכנה.

את רוב לימודיו הקליניים עשה ברנרדו בביה"ח Whitechapel ו ב- LONDON HOSPITAL שסידרת טלוויזיה של ה- BBC הנציחה את פעלו. יחד עם עוד סטודנטים, פתח תומס בי"ס ובית מחסה שהיה למעשה בית יתומים, לילדים עניים. לא פעם הוכה תומס הצעיר ברחובות לונדון. לימודיו התעכבו עקב פעילותו החברתית ובסופו של דבר עבר את הבחינות ואף את בחינות ה- FRCS.

דר' תומאס ג'ון ברנרדו (מקור: ויקפדיה) תומאס נחשף להמוני ילדים חסרי בית ודרי רחוב ונאומו בנושא זה לפני ועידה מיסיונרית עשה את דרכו לעיתון TIMES הלונדוני. חבר הפרלמנט האנגלי Lord Shaftesbury התרשם מהנאום והזמין את הסטודנט לביתו והציע לו לעזור בייסוד קרן ופתיחת עוד מוסדות כאלו. האם עד אז כבוד הלורד היה כול כך מנותק ממה שקורה ברחובות לונדון? גם הבנקאי Robert Barclay הצטרף לתומכים. תומאס נשאר לגור ב- EAST END. תנועת הטיפול וההצלה של ילדי לונדון העזובים הלכה וגדלה. בשנת 1873 נישא תומאס ל- Sara Louise Elmslie. אביה היה תומך נלהב של עבודתו של תומס. לזוג נולדו 7 ילדים, אחת מהם עם פיגור שכלי מסוג תסמונת דאון. העובדה הזו הובילה את הזוג לפתוח גם מוסדות לנכים ולמוגבלים. המערכת שהזוג ניהל, דאגה גם ל'השמה' לא רק מקצועית אלא גם מציאת משפחות מאמצות. כשדר' ברנרדו מת ב- 1905 חסו במוסדותיו 8000 ילדים. בסך הכול עברו דרך המוסדות כ- 60 אלף ילדים. לתומאס ברנרדו, הרופא המחנך והפילנטרופ, קראו עוזריו, עובדיו והילדים: 'הדוקטור'. נדמה לי שכך גם קראו ליאנוש קורצ'אק.

בגיל 44 הצטרף דר' ברנרדו לתנועת הבונים החופשיים. תמיד כתב ואמר שדגל בתורתו של השוויצי ז'אן ז'ק רוסו Jean-Jacques Rousseau (1712–1778). דר' ברנרדו הושפע מאוד מהבונה החופשי וטייקון התעשייה הפרמצאוטית סר הנרי סלומון וולקאם Sir Henry Solomon Wellcome (1853–1936).

סר הנרי וולקאם (מקור: ויקיפדיה) השניים התקרבו עוד יותר זה לזה כאשר סר הנרי נישא לבתו של ברנרדו Gwendolin Maud Syrie (1879–1955) שנפרדה ממנו כאמור בשנת 1915 כאשר עברה, זמנית, לזרועותיו של מוהם.

בגיל 50 תומס ברנרדו החל לסבול ממחלת לב שגרמה למותו.

22 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentários


bottom of page